Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

WILSEN V2.3 — nowa generacja czujników ultradźwiękowych opartych na sieci LoRaWAN

2024-03-06

WILSEN V2.3—the Next Generation of LoRaWAN-Based Ultrasonic Sensors
Nowa generacja czujników opartych na sieci LoRaWAN firmy Pepperl+Fuchs zapewnia jeszcze łatwiejszą obsługę i opcje parametryzacji.

W kontynuacji historii sukcesu Pepperl+Fuchs prezentuje nową generację znanych czujników ultradźwiękowych „WILSEN” opartych na sieci LoRaWAN. Zasilane akumulatorowo czujniki bezprzewodowe, które są często używane w branży utylizacji odpadów, ochronie przeciwpowodziowej i środowiskach przemysłowych, otrzymały szereg zaawansowanych modyfikacji i dodatków. Znacznie zwiększają one wygodę użytkownika, a jednocześnie umożliwiają jeszcze bardziej precyzyjne dostosowanie do konkretnych wymagań danego zastosowania.


Specjaliści w zakresie wykrywania poziomu i pomiaru odległości/poziomu

W ramach wprowadzania nowej generacji oferta urządzeń WILSEN jest w trakcie restrukturyzacji. Podczas gdy urządzenia do pomiarów wspólnego poziomu są nadal sprzedawane pod nazwą „WILSEN.sonic.level”, dedykowane urządzenia specjalistyczne do pomiarów odległości i poziomu łączą się obecnie z typem „WILSEN.sonic.distance”. Zamiast procentowego poziomu napełnienia czujniki ultradźwiękowe przekazują wartość amplitudy odpowiadającą odebranemu echu. Zapewnia to informacje o tym, jak czujnik jest ustawiony względem wykrywanego obiektu, a także może służyć jako wskaźnik do niezawodnego wykrywania obiektu w bieżących warunkach otoczenia.

Możliwość montażu w dużych zbiornikach i na wysokich mostach dzięki specjalnej konstrukcji o długości 7 metrów

Dzięki ulepszonej rozdzielczości wartości odległości wynoszącej 1 mm czujniki WILSEN.sonic.level i WILSEN.sonic.distance zapewniają poziom dokładności niezbędny w wymagających zastosowaniach. Oprócz wersji o zasięgu 2,5 i 4 metrów użytkownicy mogą teraz korzystać z wersji o zasięgu wykrywania do 7 metrów. Ten zwiększony zasięg wykrywania rozszerza zakres zastosowań bezprzewodowych czujników ultradźwiękowych LORA i na przykład umożliwia wykrywanie poziomów napełnienia w większych silosach i zbiornikach lub pomiar poziomu z wyższych mostów.

Kanał downlink zapewnia użytkownikowi maksymalny poziom wygody

Po wprowadzeniu tej nowej generacji komunikacja LoRa za pośrednictwem kanału downlink zyskuje również uznanie dzięki czujnikom WILSEN: po zintegrowaniu urządzeń z siecią LoRaWAN dostęp do ustawień parametrów w czujniku można uzyskać zdalnie i łatwo go sprawdzić lub zmienić. Firma Pepperl+Fuchs zapewnia również usługę internetową, którą specjalnie zaprogramowano do tego celu. Wystarczy kilka kliknięć, aby utworzyć obciążenia downlink jako kody szesnastkowe i przesłać je bezpośrednio za pomocą klucza sieciowego API do kolejek komunikatów na platformach IoT TTN (The Things Network) i ChirpStack (wersja 3 i wersja 4).

Jeśli używana jest platforma IoT inna niż TTN lub ChirpStack lub nie jest dostępny klucz sieciowy API, kod szesnastkowy można również łatwo skopiować i wkleić do porównywalnych aplikacji, a następnie wysłać go za pośrednictwem kanału downlink. Dekoder odpowiedzi downlink, który jest również zintegrowany z usługą internetową Pepperl+Fuchs, umożliwia odszyfrowywanie komunikatów potwierdzających z czujników WILSEN i przekształcenie ich na tekst czytelny dla człowieka.

Skrócone odstępy między pomiarami i przesyłaniem danych

Ponadto kanał downlink umożliwia teraz regulację odstępu między pomiarami i przesyłaniem danych z czujników WILSEN do dziesięciu minut bez naruszania ograniczeń związanych z czasem antenowym LoRaWAN. Ma to swoje zalety, zwłaszcza w zastosowaniach związanych z pomiarem poziomu: w przypadku przewidywanych opadów czujnik WILSEN zostaje uprzednio przełączony na dziesięciominutowy odstęp pomiarowy za pośrednictwem kanału downlink, aby umożliwić natychmiastowe przeglądanie szybkich zmian poziomu i potencjalnych zagrożeń powodziowych w danych pomiarowych. Po ustaniu opadów deszczu czujnik powraca do początkowego stanu wyjściowego — ponownie za pomocą kanału downlink — aby wydłużyć czas pracy akumulatora podczas wykonywania swojego zadania.

Obliczanie czasu pracy akumulatorów czujników LoRaWAN

Aby jeszcze bardziej zoptymalizować wydajność akumulatora, firma Pepperl+Fuchs oferuje bezpłatny, internetowy kalkulator czasu pracy akumulatora systemu WILSEN nowej generacji. Narzędzie to umożliwia użytkownikom obliczenie oczekiwanej żywotności akumulatora czujników WILSEN na podstawie szeregu parametrów. Obejmują one lokalizację (obszary wewnętrzne lub zewnętrzne), częstotliwość pomiarów i transmisji oraz jakość sieci LoRaWAN w miejscu pracy. Wyniki obliczeń pomagają ustawić istotne i odpowiednie parametry czujnika dla danego zastosowania oraz osiągnąć najdłuższy możliwy czas pracy akumulatora. Ponadto narzędzie może być używane do szacowania częstotliwości wymiany akumulatora w celu uniknięcia awarii sprzętu i kosztownych prac serwisowych.

Najważniejsze cechy zasilanych akumulatorowo czujników ultradźwiękowych WILSEN.sonic

  • Bezprzewodowy czujnik IoT klasy przemysłowej do pomiaru poziomu i odległości
  • Globalnie ustandaryzowana sieć LoRaWAN® gwarantuje wydajną transmisję sygnału o dużym zasięgu
  • Łatwa instalacja i obsługa: kanał downlink i aplikacja mobilna upraszczają konfigurację urządzenia i systemu
  • Maksymalna precyzja dzięki wysokiej rozdzielczości i regulowanemu odstępowi między pomiarami
  • Wytrzymałe rozwiązanie gotowe do stosowania w trudnych warunkach
  • Niezrównana wiedza na temat czujników ultradźwiękowych: nasze rozwiązania z zakresu czujników sprostają obecnym i przyszłym wyzwaniom

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.